1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$1,119.00 – $2,199.00Price range: $1,119.00 through $2,199.00
Equipped with a 1000W motor that peaks at 2000W, the G60 Pro delivers impressive torque and speeds up to 36+ MPH. Perfect for conquering all terrains, from forest trails to city streets.
The 48V battery ensures extended rides, reaching up to 80+ miles in pure electric mode. Say goodbye to range anxiety!
Ride confidently with hydraulic brakes that bring you to a complete stop in just 0.5 seconds1. Bright brake tail lights and turn signals enhance visibility and safety2.
The G60 Pro features 20’’ fat tires, front and rear fenders, and a sleek black design. The LED screen provides essential information at a glance, including battery status and speed class
| Options | Tank G60+Bundle, Tank G60+Bundle+Battery, Tank G60 X 2 + Bundle X 2 |
|---|---|
| Battery | 48V 25Ah |
| Charging Time | 4-6 |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Color | Black |
| Display | LED |
| Frame | Aluminum Alloy |
| Max Weight (Lb) | 265 |
| Motor (W) | 1000 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 80 Miles |
| Tire Size (In) | 20×4 |
| Top Speed (Mph) | 36 MPH, Performance: 29–40 MPH |
| Battery (V) | 48V |
$3,799.00 – $3,899.00Price range: $3,799.00 through $3,899.00
$1,699.00 – $1,799.00Price range: $1,699.00 through $1,799.00
$999.00 – $1,898.00Price range: $999.00 through $1,898.00
$2,599.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)