1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
Motor: Equipped with a 350-watt rear-wheel motor, it reaches speeds of up to 20 miles per hour using pedal assist or throttle.
Torque Sensor: The D1RT reacts to your pedaling efforts, providing a natural feel during rides.
Shimano 7-Speed Shifter: Customize your ride on the go with seven gear options.
27.5” Off-Road Tires: Smooth rides on paved streets and mountain trails.
Adjustable Front Suspension: Eats up bumps and shocks for comfortable all-terrain riding.
Removable Battery: The 36V, 10.4Ah lithium-ion battery is easy to access and remove.
Handlebar Console: Adjust speed and monitor battery level conveniently.
Dual Braking: Front and rear disc brakes ensure swift and secure stops.
| Battery | 48V 13Ah |
|---|---|
| Charging Time | 4-6 |
| Color | Gray, Green |
| Max Weight (Lb) | 265 |
| Range | Short Range (0–30 miles) |
| Motor (W) | 350 W, Commuter: up to 500 W |
| Tire Size (In) | 27.5 |
| Display | LED |
| Brakes | Dual Brakes |
| Top Speed (Mph) | 25 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Transmission | 7 |
| Battery (V) | 48V |
$1,899.00 – $2,499.00Price range: $1,899.00 through $2,499.00
$1,699.00
$1,299.00
$2,499.00 – $2,749.00Price range: $2,499.00 through $2,749.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)