1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
| Color | Black, Forest Cobra, Gray |
|---|---|
| Battery | 48V 17Ah |
| Charging Time | 4-6 |
| Max Weight (Lb) | 440 |
| Motor (W) | 750 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Medium Range (31–60 miles), Up to 40 Miles |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Tire Size (In) | 26×4 |
| Top Speed (Mph) | 28 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Battery (V) | 48V |
$1,999.00
$2,599.00
$1,999.00 – $2,498.00Price range: $1,999.00 through $2,498.00
$1,599.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)