1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$999.00 – $1,898.00Price range: $999.00 through $1,898.00
The Happyrun Tank G50 is a great choice for those who want to experience the thrill of off-road biking. With its powerful 1500W peak motor, this bike can reach speeds of up to 28mph, making it perfect for adventurous riders. The bike is equipped with a 48V 18Ah battery that provides a maximum range of 30 to over 68 miles per charge. The charging time for the battery is around 5-6 hours.
Features:
Benefits:
| Options | Electric Bike Cargo Black City E-bike For Sale Tank G50, Combo Sale – Happyrun Tank G50 SUV E-Bike x 2 |
|---|---|
| Battery | 48V 18Ah |
| Charging Time | 4-6 |
| Brakes | Disc Brakes |
| Color | Black |
| Frame | Chromoly steel |
| Max Weight (Lb) | 330 |
| Motor (W) | 1500 W, Extreme: 1201–8000 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 68 Miles |
| Tire Size (In) | 20×4 |
| Top Speed (Mph) | 28 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Transmission | 7 |
| Battery (V) | 48V |
$1,899.00 – $2,499.00Price range: $1,899.00 through $2,499.00
$3,799.00 – $3,899.00Price range: $3,799.00 through $3,899.00
$2,399.00
$1,999.00 – $2,498.00Price range: $1,999.00 through $2,498.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)