1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
| Color | Black, Gray, Red, White |
|---|---|
| Battery | 48V 13Ah |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 4-6 |
| Display | LCD |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Max Weight (Lb) | 286 |
| Motor (W) | 500 W, Commuter: up to 500 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 65 Miles |
| Tire Size (In) | 27.5x 2.6 |
| Top Speed (Mph) | 20 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Transmission | 9 |
| Battery (V) | 48V |
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)