1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$1,699.00 – $1,799.00Price range: $1,699.00 through $1,799.00
The Happyrun G100 Electric Motor Bike is a powerful and versatile electric motorcycle that can be used on all terrains. It has a peak motor power of 2000W and a rated motor power of 1000W, providing exceptional power with 95Nm of torque, effortlessly conquering steep slopes ranging up to 30°. The bike has a top speed of 38+ MPH and can travel up to 130 miles in pedal-assist mode and 70 miles in pure electric mode.
Features:
Benefits:
| Color | Blue, Orange |
|---|---|
| Battery | 48V 18Ah, 48V20AH |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 4-6 |
| Display | LED |
| Max Weight (Lb) | 330 |
| Motor (W) | 1000 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Extended Range (101–220 miles), Up to 130 Miles |
| Tire Size (In) | 20×4 |
| Top Speed (Mph) | 34 MPH, Performance: 29–40 MPH |
| Transmission | Single speed |
| Battery (V) | 48V |
$2,399.00
$1,699.00
$1,999.00
$2,499.00 – $2,749.00Price range: $2,499.00 through $2,749.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)