1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$1,899.00 – $2,499.00Price range: $1,899.00 through $2,499.00
The Eunorau Flash electric bike, which is a long-range, powerful, and versatile e-bike that comes with three battery options and three drive modes. Here are some key features of the Flash e-bike:
| Color | Lunar Dust, Moon Black |
|---|---|
| Style | Rear Drive, AWD, Mid Drive |
| Battery | 52V 16Ah |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 4-6 |
| Display | LCD |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Max Weight (Lb) | 440 |
| Motor (W) | 750 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Extended Range (101–220 miles), Up to 220 Miles |
| Tire Size (In) | 20×4 |
| Top Speed (Mph) | 20 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Transmission | 8 |
| Battery (V) | 52V |
$1,499.00 – $1,599.00Price range: $1,499.00 through $1,599.00
$1,599.00
$1,599.00
$2,899.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)