1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$2,499.00 – $2,749.00Price range: $2,499.00 through $2,749.00
Classic looking. Design patent owned by Revibikes.
48V 750W BAFANG™ High speed gear motor. Peak output over 1,000W.
Bigger Size Full Color LCD display gives you all information you need: Odo, trip, speed, battery indicator. Drive mode selection. Daylight and Night model selection.
Improved headlight. Lower failure rate and brighter.
Front/Rear Tektro™ Hydraulic Brake stops Cheetah at any time if needed.
Half twist throttle. Twist throttle, Cheetah will take you anywhere.
| Battery | 48V 17.5Ah, 48V13AH |
|---|---|
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 4-6 |
| Color | Night Black, Platinum Gray |
| Display | Full-Color |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Max Weight (Lb) | 400 |
| Motor (W) | 750 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Medium Range (31–60 miles), Up to 40 Miles |
| Transmission | 7 |
| Tire Size (In) | 26×4 |
| Top Speed (Mph) | 25 MPH, 28 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Battery (V) | 48V |
$1,099.00 – $1,499.00Price range: $1,099.00 through $1,499.00
$1,599.00
$1,599.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)