1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
GoTrax F1 2.0 Folding Electric Bike stands out with its innovative folding design, which allows for easy transport and storage. Whether you need to fit it into a small apartment, under a desk, or in the trunk of your car, this bike folds down in seconds, providing unparalleled convenience. Despite its compact form, the F1 2.0 does not compromise on power.
Lightweight and Folding Frame: The F1’s folding frame makes it portable without the need for a bike rack. You can easily fit it in your car, closet, or even under your desk.
Digital Display: The bike features a digital display that provides readouts on speed, battery life, pedal assist, headlight control, and more.
Pedal Assist & Throttle: The powerful rear hub motor is governed by the F1’s pedal assist and throttle, ensuring that you’re in control of your ride. Choose between 5 different speed settings ranging from 7 mph to 20 mph, or use the throttle and skip the pedaling entirely.
| Battery | 48V 10.4Ah |
|---|---|
| Brakes | Dual Brakes |
| Charging Time | 4-6 |
| Color | Black, Green, White |
| Display | Full-Color LCD |
| Max Weight (Lb) | 264 |
| Motor (W) | 350 W, Commuter: up to 500 W |
| Range | Medium Range (31–60 miles), Up to 50 Miles |
| Tire Size (In) | 20 x 2.6 |
| Top Speed (Mph) | 20 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Battery (V) | 48V |
$1,699.00
$999.00 – $1,898.00Price range: $999.00 through $1,898.00
$2,599.00
$2,899.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)