1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
The F2 V2 Foldable Electric Bike is a sleek and stylish mode of transportation designed for various uses. Here are some key features:
Portability: The lightweight frame and folding design make it easy to carry onto buses, trains, or store in small spaces like apartments or offices.
Digital Display: The bike features a digital display for quick readouts on speed, battery life, pedal assist, headlight control, and more.
Pedal Assist & Throttle: You can choose between 5 different speed settings (ranging from 7 mph to 20 mph) or use the throttle to skip pedaling entirely.
| Battery | 48V 10.4Ah |
|---|---|
| Brakes | Dual Brakes |
| Charging Time | 4-6 |
| Color | Black, Blue, White |
| Display | Full-Color LCD |
| Max Weight (Lb) | 264 |
| Motor (W) | 500 W, Commuter: up to 500 W |
| Range | Medium Range (31–60 miles), Up to 50 Miles |
| Tire Size (In) | 20×3 |
| Top Speed (Mph) | 20 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Battery (V) | 48V |
$1,899.00 – $2,499.00Price range: $1,899.00 through $2,499.00
$2,599.00
$1,599.00
$2,499.00 – $2,749.00Price range: $2,499.00 through $2,749.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)