1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$1,099.00 – $1,499.00Price range: $1,099.00 through $1,499.00
The Happyrun Tank G60 Electric Bike is a powerful and versatile electric bike designed for adults who seek adventure and thrill. It is equipped with a high-performance 1500W motor that can peak at 1500W and deliver greater torque, allowing for exhilarating rides both on and off-road.
Features:
Benefits:
| Options | G60, G60 PRO |
|---|---|
| Battery | 48V 18.5Ah |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 5-6 |
| Display | LCD |
| Frame | Aluminum Alloy |
| Max Weight (Lb) | 350 |
| Motor (W) | 750 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 80 Miles |
| Tire Size (In) | 20 |
| Top Speed (Mph) | 28 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Transmission | 7 |
| Battery (V) | 48V |
$1,999.00 – $2,099.00Price range: $1,999.00 through $2,099.00
$1,499.00 – $1,599.00Price range: $1,499.00 through $1,599.00
$2,599.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)