1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
| Color | Alpine White, Dark Charcoal, Deep Crimson, Pastel Pink, Steel Blue |
|---|---|
| Battery | 48V15AH |
| Charging Time | 5-7 |
| Top Speed (Mph) | 20 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Max Weight (Lb) | 286 |
| Motor (W) | 500 W, Commuter: up to 500 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 100 Miles |
| Tire Size (In) | 24 x 3, 26 x 3 |
| Size | Small (24"), Medium (26") |
| Battery (V) | 48V |
$1,999.00 – $2,099.00Price range: $1,999.00 through $2,099.00
$1,699.00
$2,599.00
$2,499.00 – $2,749.00Price range: $2,499.00 through $2,749.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)