1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$3,799.00 – $3,899.00Price range: $3,799.00 through $3,899.00
| Color | Army Green, Black, Leaf Camo, Moon Black, Safari |
|---|---|
| Frame Size | 17, 19 |
| Piston | 4Piston |
| Battery | 48V 17.5Ah |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 4-5 |
| Display | LCD |
| Max Weight (Lb) | 300 |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Motor (W) | 1000 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 80 Miles |
| Tire Size (In) | 26×4 |
| Top Speed (Mph) | 28 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Battery (V) | 48V |
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)