1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
$3,699.00 – $3,799.00Price range: $3,699.00 through $3,799.00
| Color | Black, White |
|---|---|
| Battery | 48V 17Ah |
| Brakes | hydraulic brakes |
| Charging Time | 5-8 |
| Display | TFT |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Max Weight (Lb) | 300 |
| Motor (W) | 1000 W, Power: 501–1200 W |
| Range | Long Range (61–100 miles), Up to 80 Miles |
| Tire Size (In) | 27.5 x 3 |
| Top Speed (Mph) | 28 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Transmission | 11 |
| Handlebars | Adjustable, Standard |
| Battery (V) | 48V |
$3,799.00 – $3,899.00Price range: $3,799.00 through $3,899.00
$1,699.00
$1,299.00
$1,099.00 – $1,499.00Price range: $1,099.00 through $1,499.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)