1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(847) 305-2026
NOW OPEN!
Call to Set an Appontment.
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)
Here are the key specifications:
| Color | Dark Charcoal, Red |
|---|---|
| Battery | 48V 14.5Ah |
| Charging Time | 4-5 |
| Top Speed (Mph) | 20 MPH, Commuter: Up to 28 MPH |
| Max Weight (Lb) | 440 |
| Motor (W) | 500 W, Commuter: up to 500 W |
| Range | Medium Range (31–60 miles), Up to 50 Miles |
| Tire Size (In) | 20 x 2.6 |
| Battery (V) | 48V |
$1,699.00 – $1,799.00Price range: $1,699.00 through $1,799.00
$1,999.00
$2,899.00
1442 E Hintz Rd
Arlington Heights, IL 60004
(Currently By Appointment Only)
1202 Riverside Dr No. 1
McHenry, IL 60050
(Friday -Sunday)